Süleyman BÖLÜNMEZ
Süleyman BÖLÜNMEZ

  Faaliyetler / Detay
  Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi
  Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi ve Hacı Ahmet Bölünmez Edebiyat Fakültesi nin temeli 2010 Haziran ayında atılmıştır.

  Mardin – Diyarbakır yolu 5. kilometrede inşaatına başlanan Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsü’nde M Oil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bölünmez, Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin yapımını üstlendi. Her iki fakültenin temel atma töreninde konuşan Süleyman Bölünmez, sözlerine; “Bu anlamlı günü altı yıl önce düzenlenen MAREV İstanbul Toplantısı’nda büyük bir heyecanla söz verdim. O günden sonra hızlı bir şekilde verdiği kararları yerine getiren biri olarak sözümün takipçisi oldum” diyerek başladı ve şunları dile getirdi: “O günden bu güne, çabalarımız sonucunda bu üniversitenin yapılması için verdiğimiz uğraşlar sonuç buldu. Bugün, burada üç fakültenin temelini atacağız. Siz, fakültelerin yapımı için 540 gün dediniz ancak ben, 365 gün diyorum. Çünkü geri kalan günlerde daha atacağımız temeller ve inşa edeceğimiz okullar var. Bugün, temeli atılacak fakülteler 1350 kişilik kapasitesiyle birlikte 25 kişilik 4 derslik, 50 kişilik 13 derslik, 200 kişilik 4 amfi, 100 kişilik kışlık yemekhane, 200 kişilik teraslarda yazlık yemekhane, 450 metrekare ibadethane olmak üzere toplam 11 bin metrekare yer kaplayacak.

  ‘Mardin’e kazandırdıklarım kazandıracaklarımın teminatı’

  Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar ve Edebiyat Fakülteleriyle Mardin Hacı Suphiye İlköğretim Okulu’nun temel atma törenlerinde konuşan M Oil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bölünmez; “Mardin, dokuz ilçe ve bir merkezden oluşuyor.

  Her ilçeye ve merkeze bir okul yaptıracağım. Mardin’e kazandırdıklarım, ileride kazandıracaklarımın teminatıdır” dedi.

  M Oil Yönetim Kurulu Başkanı ve TBMM 22. Dönem Bağımsız Mardin Milletvekili  Süleyman Bölünmez, Mardin’e olan eğitim yatırımını sürdürüyor. Bölünmez, bu kapsamda Mardin Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi, Süleyman Bölünmez Edebiyat Fakültesi ve Mardin Hacı Suphiye Bölünmez İlköğretim Okulu’nun temel atma törenlerini gerçekleştirdi. Düzenlenen temel atma törenlerine Mardin Valisi Hasan Duruer, AK Parti Mardin Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey, Güney Yüksel, Mehmet Halit Demir, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ve Mardin Artuklu Üniversitesi Yönetimi, M Oil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bölünmez ve Bölünmez Ailesi, MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, modacı Cemil İpekçi, bölgenin din adamları ile çok sayıda davetli katıldı.

   “Kızıltepe’ye de bir fakülte yaptıracağım”

  Konuşmasına; “Memlekete borcum var” diyerek devam eden Süleyman Bölünmez; İçinizde, rahmetli babam yaşında insanlar var. Rahmetli babam, Mardin’i seven ve ailesine bağlı biriydi. Rahmetli Hacı Ahmet Bölünmez’in oğlu olarak 1968’de ailecek Ankara’ya eğitim amaçlı göç ettik. Hiperaktif ve ticarete yatkın biri olarak bugün, sizlerin yanınızdayım.

  Mardin’e kazandırdıklarım, ileride kazandıracaklarımın teminatıdır” dedi ve konuşmasını şöyle sona erdirdi: “Televizyonda, Mardin Nusaybin’de gerçekleştirilmiş bir röportajda; “Aş veya iş değil eğitim istiyoruz” diyen çocukları duyduğum zaman ertesi gün bir protokol
  hazırlayarak 4 ay 15 günde öğrencilerimizin hizmetine 25 derslikli bir liseyi bağışladık.

  Eğitime olan katkımız böylece başladı ve orada bir söz verdim; Mardin, dokuz ilçe ve bir merkezden oluşuyor. Her ilçeye ve merkeze bir okul yaptıracağım. Bugün burada temellerini atacağımız fakültelerden biri olan Mardin Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Edebiyat Fakültesi’nin ismini, gerekli protokol işlemlerinin ardından Hacı Ahmet Bölünmez Edebiyat Fakültesi olarak değiştirmek istiyorum ve bu konudaki desteklerinizi bekliyorum. İzni çıkarılan Midyat ve Kızıltepe’deki fakültelerden Midyat’ta kurulacak olanını değerli iş adamlarımızdan Mithat Yenigün üstlenirken ben de sizleri Kızıltepe’de yaptıracağım fakültenin temel atma törenine davet ediyorum.”

  Fakültelerin temeli dört ayrı dildeki dileklerle atıldı

  Süleyman Bölünmez’in ardından kürsüye Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay geldi ve sözlerine şöyle başladı; “Sahip olduğu dillerini zenginliği ve muazzam medeniyet mirasıyla Mardin’in ortak düşü Mardin Artuklu Üniversitesi kampüs yerleşkesinin temel atma törenine “Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. (Türkçe) Ehlen ve sehlen bikum ya ihvanü’l-azizin. (Arapça) Hungış ibxeyr hatin-sersere min-ser çawe min.

  (Kürtçe) İbşeyno eteytuno habibey. (Süryanice)”

  Artuklu Üniversitesi güçlü bir bilim yuvası olacak”

  “İki bin yıllık bir üniversitenin, bir eğitim ve bilim – sanat merkezi olan Mardin’de Nisibis

  Akademisi’nin, Mar Yakup Manastırı’nın, Artuklu Medreseleri’nin ve bu coğrafyada eğitim adına üretilmiş ne kadar değer varsa hepsinin izini sürmek için toplandık. Mardinlilerin iyi bildiği gibi mekanların ruhu vardır. Aynı Deyrulzafaran veya Kasımiye Medresesi’ne olduğu

  gibi” diyerek sözlerine devam eden Serdar Bedii Omay; “Mardin Artuklu Üniversitesi, Süryani, İslam, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nden tevarüz edilen 7 bin yıllık bir medeniyet şehri olma mirasına yaslanan, küllerinden yeniden doğan bir Anka Kuşu misali, ihyasını gerçekleştirmeye çalışan, bulunduğu bölgenin sosyo-kültürel ortamına katkıda bulunmayı hedefleyen ve güçlü bir bilim yuvası olma gayreti gösteren bir üniversite olacak” dedi.

  “Bu kampüs, mimarisiyle minyatür bir Mardin olacak”

  “Süleyman Bölünmez, bir Mardinli olarak üniversitemizin Güzel Sanatlar ve Edebiyat Fakültelerinin yapımını üstlendi. Kurum olarak bizler de 8 milyon 768 bin TL harcama ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin temelini atıyoruz. Bu üç fakülte, iki seneye varmadan eğitim vermeye başlayacak. Ardından 750 öğrencimizi barındırabilecek bir Yurt-Kur Binası’nı da bir sonraki öğretim yılına yetiştirmek istiyoruz” diyen Rektör Omay, inşaatlara ilişkin şu bilgileri vererek konuşmasını sonlandırdı: “Kampüs alanımız her şeyiyle farklı olacak; akademik ve düşünsel bir yapı yansıtacak. Bu kampüs, mimarisiyle minyatür bir Mardin olacak; içinde Mardin mimarisine uygun bir cami, bir Süryani şapeli ve Şeyh Adiy’in mezarının bir replikasını barındıracak. 2007 yılında 1 milyon TL olan bütçemiz, 2008 yılında 5 milyon TL ve 2009 yılında da 13,5 milyon TL’ye çıktı. 2010 yılı bütçemiz ise 24 milyon TL’ye yükseldi. Akademik personel sayımız 2008 yılında 18’di, bu sene ise bu sayı 104. İdari personel sayımız da 30’dan 119’a yükseldi. Midyat Meslek Yüksek Okulu için gerekli arazi tahsis edildi. Nusaybin Meslek Yüksek Okulu ile Kızıltepe Meslek Yüksek Okulu’nun arazisi için çalışmalarımız devam ediyor.”

  “Mardin’in istikbalinin temelini atıyoruz”

  Rektör Bedi Omay’ın ardından MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu kürsüye çıktı ve gerçekleştirdiği kısa konuşmasında şunları dile getirdi: “Bugün burada bir fabrikanın ya da kamu kuruluşunun temelini atıyor olabilirdik. Ancak bugün burada

  Mardin’in istikbalinin temelini atıyoruz. Bugüne gelinmesi hemen gerçekleşen bir olay olmadı. Bugüne gelirken devlet büyüklerinden başlayıp Mardin’in değerli insanlarına kadar herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak bu çabalar, Mardin’in yetiştirdiği değerli insanların

  gönül borcunu ödemek için kollarını sıvayarak bu alana koşmalarını gölgelememeli. Artık hedefimiz, üniversitemizin bir an önce Mardin’e hizmet eder hale getirilmesi. Bu konuda, üzerimize düşeni yapma hazırız.”

  “Mardin’de ebediyen kalacak bir eser yaratmaya çalışıyorum”

  Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem ise MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu’nun ardından kürsüye geldi. Zeynel Abidin Erdem, sözlerine; “Bugün temelini atmak için bir araya geldiğimiz bu törenin davetiyesini aldığımda Süleyman Bölünmez’i aradım ve neden temel atma törenlerini birlikte yapamadığımızı sordum. Türkiye’de bazı şeyler, bürokrasi yüzünden engellenebiliyor” diyerek başladı ve şunları söyledi: “Bizler, sonbaharda böyle bir tören düzenleyeceğiz. Peki, Mardin için neler yaptım? Mardin’den para kazanma peşinde değilim, aksine Mardin’de ebediyen kalacak bir eser yaratmaya çalışıyorum. Asıl isteğim, üniversitenin tamamını üstlenmekti. Ancak biz iş adamları on binlerce kişi çalıştırsak da bir gün zenginiz bir gün de züğürt. Önümüzdeki dönemde imkanlarımız dışına çıkıp Mardin’e hizmet getireceğim. Ben, işçisini sömürüp cüzdanını kalınlaştırıp sizlere eyvallah diyen biri değilim. Ben ve benim gibi Mardinliler, sizlere hizmet için çalışıyoruz. Her Mardinli şehrine borludur. Bu yüzden batıya değil de Mardin’e hizmet vermeye kendime amaç edindim. Bizler, Mardin’in hizmetindeyiz.”

  Faaliyet : Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi
  Faaliyet : Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi
  Faaliyet : Artuklu Üniversitesi Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi
  www.suleymanbolunmez.com.tr | İletişim
  Süleyman BÖLÜNMEZ Kişisel Web Sayfası | Mayıs 2011 | © Her Hakkı Saklıdır.